Студия 

Тези публикации са резултат от една незавършена дисертация в областта на документалната телевизия. Бих могла да кажа, че независимо от идеологическия си отпечатък всяка една от тях е плод на много усилия, с които събрах и прегледах , както много научни разработки, така  и съществуващия опит в киното, телевизията и журналистиката.  

Разбира се, ориентацията към документалистиката изискваше по-дълбоко вглеждане в специфичния аспект на телевизията, неповторимостта на кадъра, извлечен от мига на случващото се, както и анализиране на публицистичната й природа, която залага повече на говора, отколкото на картината.

Лично аз съм възприемала формирането на  един по цялостен поглед върху дейността на телевизията, като добра възможност  за придобиване на професионален критерий  в дългогодишната ми работата в тази електронна медия. От своя страна тези студии независимо от идеологическия си характер са творчески документ, повече или по-малко автентично свидетелство за излъчваната програма през 80-те години по Българската национална телевизия.  

 
 
 
 
 
Недялка Цонева „Взаимоотношението телевизия – общество“, публикувано в Годишника на Софийския университет „Климент Охридски“, том 80, кн.6, 1987 г.

Публикацията е компилативен опит да се формулира взаимоотношението телевизия – общество с понятието „съвест на комуникациите", изхождайки от близостта и общуването със зрителя. За разлика от киното тук въображаемата публика се разтопява, става едно единствено лице, което седи пред телевизора. За съжаление, завладеният от тази електронна медия човек все повече и във всички области се превръща в пасивен зрител или слушател и по този начин във все по-голяма степен е лишаван от възможността да проявява индивидуална активност.

Разгледана в този контекст отговорността на телевизията в общественото пространство значително нараства най-вече заради въздействието й върху човека в частност и общо спрямо хората, които много често се идентифицират с образа от екрана. Истината е тази, че телевизорът като част от бита, като техническо удобство, като канал, който доставя всякакъв вид информация и забавление силно намалява непосредственото общуване на личността и отношенията й с живия живот, т.е. засилва отчуждението и самотата на съвременния човек

Без съмнение, въвеждането на понятието „съвест на комуникациите“ за документалната телевизия внася определени морално–етични норми в търсенето на истината при разглеждането на даден проблем или събитие в публицистичните предавания и филми, поражда известна социална критичност, по-изявена и по-осъзната политическа и нравствена ангажираност при разработването на човешки и общозначими теми.

Поставено върху идеологическия фон на времето, страхът пред авторитета и догмата, подчинението на класово-партийните критерии опитът да се дефинира взаимоотношението телевизия – общество с понятието „Съвест на комуникациите“ остава в рамките на обществения дискурс като фразеология без достатъчно стилови и професионално творчески аргументи и доказателство за това се явява и самото  авторско разсъждение. Повече...

 
 
 
 
 
Недялка Цонева „Публицистичната природа на документалната телевизия“, публикувано в бр. 2/1985 на Съвременна журналистика, издание на Научно-информационният център при Съюза на българските журналисти.

Това е авторски опит да се изследва публицистичната природа и въздействие на документалната телевизия. Направеното проучване е резултат на една оценка, която се позовава на обществените и политически постулати, на възприетия класово-партиен подход и критерий през 80-те години на миналия век.

В тази светлина са определени някои специфични особености на документалната телевизия, функционалната й характеристика, както и нейните тематично-съдържателни и жанрови проявления, с които тя придобива по автентичен и жизнен аспект в програмата на Българската национална телевизия.

На фона на огромен теоретичен материал в областта на киното и телевизията в света са анализирани съществуващите модели и примери на излъчваните тогава документално – публицистични предавания на националния български екран, очертани са разнообразни творчески изяви на различни автори и екипи, посочени са отделни заглавия на излъчваните филми.

Зная колко неактуално е всичко това от днешна гледна точка, но вярвам, че написаното и казаното за телевизионните практики в миналото, всъщност съхранява паметта за настоящето, а и за бъдещето. Повече...

 
 
 

Недялка Цонева „Със свое лице на телевизионния екран“, публикувано в бр. 1/1984 на Съвременна журналистика, издание на Научно-информационния център при Съюза на българските журналисти.

Като изключим историко- идеологическия контекст и общоприетите теоретически обосновки, наложени от времето, този текст е едно авторско изследване, базирано на личния поглед и оценка. Целта е да се дефинира собственото „лице“, собствения „профил“,  жанровата характеристика на продукцията, създавана от Благоевградския телевизионен център, който с Разпореждане на МС от 13 август 1975 г. се включва активно в излъчваната програма на Българската национална телевизия.

Дадени са подробни сведения за темите, за богатата жанрова палитра: от интервюто, репортажа, или публицистичното предаване до документалния филм или фолклорните програми. Подчертано е с много примери, че автентичните предавания, особено документално – публицистичните филми, създавани от Благоевградския център имат своя интонация, своеобразен художествен изказ, оригинален почерк, показвайки живия живот или архивните документи и събития в чудото на телевизията.

Авторският поглед поставя акцент върху събирането на информация и предаването й в различни телевизионни форми в това число и в телевизионните новини, като истории, като документ на времето, предизвикани, изтръгнати от реалността такава, каквато е.

Анализът е направен тогава, когато патосът изтласква значителни теми на втори план, оставя ги недоизказани. Ентусиазмът и стремежът да се започне всичко от начало са стимулирали творческата изява на автори, режисьори, оператори от Регионалния телевизионен център за постигане  ярко присъствие на националния екран, както и на собствен документално-публицистичен облик в общия информационен поток и програма на Българската национална телевизия. Повече...